Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew Opieki Bogurodzicy Hańczowa

Cerkiew Opieki Bogurodzicy Hańczowa

Za drewnianym niskim płotem jasna drewniana, trójdzielna cerkiew z wysoką wieżą z dużym baniastym hełmem i sygnaturką, pokrytymi blachą. Z nawą i prezbiterium na których też są na dachu duże baniaste hełmy z sygnaturkami. Dach pokryty gontem. Po prawej niska, kwadratowa budowla drewniana z baniastym hełmem na dachu. Po bokach wysokie drzewa bez liści. Niebo pochmurne.

Hańczowa 56, 38-316 Wysowa-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183532124
Łemkowska cerkiew Pokrow Bogurodzicy z XIX wieku, dziś jest świątynią parafialną należącą do dekanatu Krynica, diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Po remoncie jest jedną z piękniejszych cerkwi w kraju.

Pierwsza cerkiew Pokrow (Opieki) Bogurodzicy stała tu w 1629 roku, obecną wzniesiono na miejscu dawniejszej w XVIII wieku i gruntownie przebudowano w 1871 roku, wieża może pochodzić z XVIII wieku. Do 1947 roku i wysiedleńczej akcji Wisła, była to cerkiew greckokatolicka, w latach 1947–1958 kościół katolicki. Postępująca dewastacja budynku w 1956 roku doprowadziła do decyzji o rozbiórce. Cerkiew uratował powrót kilku wysiedlonych rodzin, które wyremontowały ją na potrzeby prawosławnej parafii erygowanej w 1958 roku. Obiekt restaurowano w latach 60. XX wieku, wtedy też pod nawą odsłonięto fundamenty starej świątyni. Cerkiew remontowano też w latach 70. XX wieku i w latach 2004–2013.

To drewniana, orientowana, trójdzielna cerkiew konstrukcji zrębowej obita gontem i deskowaniem, na kamiennej podmurówce, składająca się z nawy i prezbiterium z zakrystią oraz wieży z kruchtą. Ma ona formę charakterystyczną dla środkowej łemkowszczyzny. Do szerszej nawy przylega wydłużony przedsionek-babiniec, nad którego częścią wznosi się wysoka, wieża słupowo-ramowa o pochyłych ścianach, z nadwieszoną izbicą, baniastym hełmem i malowanymi tarczami zegarów. Do zamkniętego trójbocznie, wydłużonego prezbiterium przylega zakrystia. Przed wejściem do cerkwi i zakrystii znajdują się szkieletowe kruchty. Do nawy otwarty jest babiniec z chórem śpiewaczym. Dachy są namiotowe, dwuspadowe i wielopołaciowe, łamane i kryte blachą miedzianą, zwieńczone baniastymi hełmami z pozornymi latarniami.

Wnętrza kryją stropy płaskie, nad sanktuarium ścięta kopuła. Bogate figuralno-ornamentalne polichromowanie wykonali Antoni Bogdański z synami pod koniec XIX wieku. Wśród wyposażenia z przełomu XVIII i XIX wieku znajduje się ikonostas z XVIII wieku w najniższej partii z przemalowaniami Michała Bogdańskiego z 1889 roku, barokowy ołtarz główny i ołtarze boczne.

Teren otacza drewniane ogrodzenie z bramkami z XIX wieku. Granitowy krzyż ustawiono w 1988 roku na pamiątkę tysiąclecia chrztu Rusi. Na ścianie cerkwi wisi brązowa tablica poświęcona Łemkom wypędzonym w 1947 roku.


Powiązane treści