Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Pałac Przychockich Wieliczka

Pałac Przychockich Wieliczka

Widok z góry na trzy budynki w układzie szeregowym. Po środku duży, murowany, dwukondygnacyjny z wysoką podmurówką pałac ze ścianami pomalowanymi na żółto z białymi framugami wkoło okien. Dach kryty czerwoną dachówką. W dachu cztery okna. Na piętrze po środku balkon, po bokach którego znajdują się po trzy okna. Na dole po środku duże drzwi z łukiem i po bokach po trzy okna. Do budynku prowadzą duże, kręte schody z dwóch stron. Pośrodku duży betonowy okrąg. Po bokach klomby z krzewami i drzewami z liśćmi w kolorach jesieni. Na około budynków chodnik i ulica z zaparkowanymi na poboczach samochodami. W tle budynki pomiędzy drzewami.

Rynek Górny 2, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 123999800
Neoklasyczny pałac, zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku na fundamentach średniowiecznego, drewnianego ratusza. Powstał dzięki staraniom wielickich mieszczan Jana i Kazimierza Przychockich. Jest najokazalszym budynkiem przy Rynku Górnym.

Władze Kopalni Soli nabyły pałac w 1818 roku. Były w nim biura sprzedaży soli Urzędu Salinarnego, później mieszkania dla ważnych pracowników kopalni. Od przełomu XIX i XX wieku mieściło się w nim gimnazjum imienia Jana Matejki, następnie Zespół Szkół Zawodowych. Dziś w wyremontowanym pałacu ma siedzibę Starostwo Powiatowe w Wieliczce.

Pałac zbudowany w 1784 roku kilkakrotnie przebudowywano w latach 1819, przed 1878, w 1918 i 1966 według projektu Jana Hojarczyka. Remont kapitalny przeprowadzono w 1984 roku, w 2010 roku odnowiono elewację frontową. W czasie remontu w 2017 roku między innymi podwyższono mansardowy dach, a elewację frontową, poprzedzoną podwójnymi schodami, przemalowano na kolor żółty. Zachowano kamienne relikty w piwnicach, odtworzono polichromie na piętrze, część pomieszczeń wyposażono w meble wzorowane na oryginałach z XVIII wieku.

Na ścianie frontowej budynku znajduje się tablica upamiętniająca wymarsz do Krakowa oddziału rewolucyjnego wielickich górników i mieszczan pod wodzą Edwarda Dembowskiego 24 lutego 1846 roku.


Powiązane treści