Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Matki Bożej Kalwaryjskiej Kalwaria Zebrzydowska

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Matki Bożej Kalwaryjskiej Kalwaria Zebrzydowska

Sanktuarium z lotu ptaka. Pogodne niebo. Od prawej fragment dużego placu przedzielonego ogrodzeniem z bramą z metalowych przęseł, połączonym z obu stron niskimi murowanymi budynkami z krużgankami. Wewnątrz po środku, po schodach stoi kościół z dwiema kwadratowymi wieżami po bokach z sygnaturkami, murowany z wysokim oknem i drzwiami oraz figurami obok nich, z dachem dwuspadowym i sygnaturką. Po lewej trzy niższe fragmenty z kopułami, obok dzwonnica. Za kościołem fragment dużego budynku. Wokół ogrodzenia lasy i dalej panorama miasta.

ul. Bernardyńska 46, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 338766304
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej należy do najważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Malowniczo położone nad miastem, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic oraz park krajobrazowy.

To wyjątkowe miejsce pod względem religijnym i kulturowym rocznie odwiedza ponad 1,5 miliona pielgrzymów. A wszystko zaczęło się na początku XVII wieku. Jak głosi legenda, wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski, miał pewnego dnia ujrzeć na wzgórzu żar trzech płonących krzyży unoszących się ku niebu. W tym miejscu w 1602 roku ufundował kościółek i przekazał go w opiekę zakonowi bernardynów. Z czasem, za sprawą rodu Zebrzydowskich, kompleks zaczął się rozrastać. Wybudowano barokowy kościół, w którym umieszczony jest cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, następnie klasztor bernardynów. Obydwie budowle zostały wzniesione według projektu architekta Jana Marii Bernardoniego oraz architekta i złotnika flamandzkiego Pawła Baudartha. Spod jego ręki wyszły także prawie wszystkie kapliczki na kalwaryjskiej drodze krzyżowej, nazywanej drużkami kalwaryjskimi. A także pustelnia Pięciu Braci Polaków oraz kaplica świętej Marii Magdaleny. Wzorem do ich budowy była Droga Krzyżowa Pana Jezusa w Jerozolimie.

W barokowej bazylice przechowywany jest otoczony kultem cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej podarowany sanktuarium w 1641 roku. W okresie Wielkiego Tygodnia odgrywane są tu Misteria Męki Pańskiej, z kulminacją w Wielki Piątek, które ściągają do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej tysiące pielgrzymów.

W 1979 roku sanktuarium odwiedził święty Jan Paweł II podnosząc je do rangi bazyliki mniejszej. Papież bywał tu jeszcze jako świecki, a następnie biskup krakowski. To jedno z najważniejszych polskich sanktuariów zostało w 1999 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.


Powiązane treści