Facebook link

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska z lotu ptaka
ul. Bernardyńska 46, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 338766304
Sanktuarium (bazylika i klasztor) w Kalwarii Zebrzydowskiej, wpisane w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to miejsce, gdzie czci się i wspomina nie tylko mękę Pana Jezusa, ale również jego Matkę. Początki sanktuarium sięgają 1600 roku, kiedy na górze Żar powstała kaplica. Dwa lata później pod swoją opiekę to miejsce otrzymał zakon bernardynów, a w 1604 roku rozpoczęła się budowa klasztoru i kościoła.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej znane jest z kalwaryjskich dróżek, na które składa się kilkadziesiąt kaplic i kościołów. Budowa pierwszych kaplic kalwaryjskich datowana jest na 1605 rok. Inspiracją do ich powstania była Jerozolima za czasów Chrystusa.

W barokowej bazylice Matki Bożej Anielskiej przechowywany jest otoczony kultem cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej podarowany sanktuarium w 1641 roku. W Kalwarii Zebrzydowskiej uroczyście obchodzi się święta maryjne: Matki Bożej Anielskiej (2 sierpnia), Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej (15 sierpnia) oraz Narodzenia Matki Bożej (8 września). Ponadto w okresie Wielkiego Tygodnia odgrywane są tu Misteria Męki Pańskiej (z kulminacją w Wielki Piątek).
Do Kalwarii Zebrzydowskiej od najmłodszych lat pielgrzymował Karol Wojtyła. Przyjeżdżał tu z Wadowic ze swoim ojcem. Nawet kiedy został obrany na Stolicę Piotrową, również modlił się w Kalwarii. Jako Jan Paweł II był tu dwukrotnie, w 1979 i 2002 roku. Cztery lata później sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiedził jego następca w Rzymie, papież Benedykt XVI.

Powiązane treści