Facebook link

Kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kraków

Kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kraków

Na środku znajduje się beżowo pomarańczowy budynek Kościoła św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Koło niego idzie uliczka, a obok znajdują się inne budynki.

ul. św. Jana 7, 31-017 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124226500
tel. +48 124264855
Kościół, stojący na rogu ulic świętego Jana i świętego Tomasza, pochodzi z czasów przedlokacyjnego Krakowa. Należy on do Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – sióstr prezentek, którego założycielką była błogosławiona Zofia Czeska.

Pierwszy kościół w XII wieku ufundował Piotr Włostowic, a wzmianki o nim pojawiły się w księgach miejskich w 1308 roku. W 1325 roku założono parafię. Świątynię przebudowaną w XVII wieku, w 1715 roku przekazano zgromadzeniu sióstr prezentek. W latach 1715–1723 architekt Kacper Bażanka przeprowadził gruntowną przebudowę, oszkarpował kościół, przedłużył nawę, wzniósł nową fasadę i sklepienia. W 2015 roku zmieniono kolorystykę fasady z białej na różową oraz kolorystykę wnętrza. Na fasadzie widnieje obraz Matki Boskiej Łaskawej z XIX wieku.

To jednonawowy kościół, w którego ołtarzu głównym z 1730 roku, znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, według tradycji przywieziony po 1577 roku z Hiszpanii przez księcia litewskiego Stanisława Radziwiłła zwanego Pobożnym. Gotycko-renesansowy obraz namalował nieznany artysta prawdopodobnie na południu Polski. W 1965 roku arcybiskup Karol Wojtyła ukoronował wizerunek papieskimi insygniami. Barokowe ołtarze boczne pochodzą z XVIII wieku. Polichromię sklepienia w 1959 roku wykonał Edward Mytnik.

W dawnej zakrystii w 1998 roku urządzono kaplicę projektu Czesława Dźwigaja, w której złożono relikwie założycielki zgromadzenia – błogosławionej Zofii Czeskiej.

Świątynia jest sanktuarium Matki Bożej Wolności, Matki Bożej od Wykupu Niewolników, Matki Bożej Świętojańskiej czy błogosławionej Zofii Czeskiej.